Strona główna » Aktualności » Dokarmianie dzikich ptaków
Kontakt
 • Sklep Zoologiczny AmoZoo
  Henryka Rodakowskiego 4/37
  93-277 Łódź
  NIP: 982 023 72 66
 • E-mail:sklep@amozoo.pl
 • Telefon+48 734 149 310
 • Godziny działania sklepusklep internetowy działa od poniedziałku do piątku 9:00 - 17:00
Nasze nowości
Promocje
Nasze hity

Dokarmianie dzikich ptaków

Zima jest bardzo trudnym i niesprzyjającym okresem dla dzikich ptaków. Kiedy świat przysypany jest białym puchem zwierzętom bardzo trudno jest znaleźć źródło naturalnego pokarmu. Głodnemu ptactwu, które dodatkowo musi zużywać wiele energii na długie poszukiwania pożywienia, trudno przeżyć mroźne, zimowe miesiące.

Wielu z nas chce pomóc ptakom przetrwać ten trudny okres w roku i decyduje się na dokarmianie. W zamian za nasze dobre serce otrzymujemy możliwość obserwowania tych przemiłych stworzeń odwiedzających nasze ogródki i karmniki.

 

            Pomagając zwierzętom chcemy to robić jak najlepiej, tak aby naprawdę im ta pomoc służyła, a nie mogła zagrażać. Dlatego zanim przystąpimy do montowania karmników, poznajmy najważniejsze zasady właściwego dokarmiania dzikiego ptactwa.

 

 1. W jakim okresie należy dokarmiać ptaki.

Dokarmianie ptactwa powinniśmy rozpocząć późną jesienią, zanim nadejdą pierwsze mrozy. Dobrym czasem będzie koniec października. W tym czasie ptaki radzą sobie jeszcze same ze znajdywaniem źródeł pokarmu, dlatego należy wykładać tylko niewielkie ilości pokarmu. Ma to na celu przyzwyczajenie „pierzastych przyjaciół” do miejsca, w którym przez następne, trudne, zimowe miesiące będą mogły się posilić.

Wczesną wiosną należy stopniowo ograniczać ilość wykładanego dla ptaków pokarmu, tak aby w ten sposób zachęcić je do samodzielnego poszukiwania naturalnych źródeł pożywienia. Ciężko określić, w jaki miesiącu dokarmianie ptactwa nie jest już potrzebne, jest to ściśle zależne od pogody, temperatury i zalegającego śniegu. Dlatego musimy podjąć decyzję obserwując panującą aurę.

 1. Jeśli rozpoczęliśmy dokarmiać ptaki, nie możemy przerwać.

Musimy zdawać sobie sprawę, że jeżeli zaczniemy wykładać pokarm i ptaki się do tego przyzwyczają, przestaną poszukiwać innych źródeł pożywienia licząc na przygotowaną przez nas „ptasią stołówkę”. Jeśli zatem przestaniemy dokarmiać je w trudnym, zimowym okresie, życie ptaków może być zagrożone. Dlatego najważniejsza zasada dokarmiania dzikich ptaków brzmi, jeśli chcemy dokarmiać ptactwo, róbmy to bardzo sumiennie, przez cały niezbędny okres, lub w ogóle nie zaczynajmy.

 1. Bezpieczna „ptasia stołówka”.

Rozkrzyczany, wesoły karmnik to bardzo miły widok, ale umieszczony w niewłaściwym miejscu, może być dla naszych skrzydlatych przyjaciół zwyczajnie niebezpieczny. Karmnik odwiedzany przez ptactwo, może stać się celem głodnych drapieżników, np. kotów. Dlatego zabezpieczmy go przed ich dostępem. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed zamoczeniem.  Konstrukcja powinna umożliwić łatwe sprzątanie i dezynfekcję, oraz usuwanie niezjedzonych resztek pokarmu. Zastanówmy się też nad tym, jakie gatunki ptaków chcemy szczególnie „zaprosić”. Jeśli np. chcemy by odwiedzały nas małe czyżyki, karmnik powinien być niski, wyposażony w pionowe przegrody, które uniemożliwią dostanie się do niego większym sójkom.

 1. Czym karmić ptaki.

Nie wszystko nadaje się do podania ptakom. Odpowiednie są ziarna słonecznika, zbóż, orzechy, suszone owoce, gotowe mieszanki dla zimujących ptaków, kule tłuszczowe, itp.

 1. Poidło.

Pamiętajmy, że niezbędna do życia ptakom jest woda. Jeśli dokarmiamy ptaki zadbajmy o to by znalazło się poidło ze świeżą wodą.

 

      Odpowiedzialne dokarmianie ptactwa wymaga zatem przygotowania odpowiedniego karmnika, zamontowanie go w bezpiecznym miejscu, regularne uzupełnianie pokarmu i dbałość o stały dostęp do czystej wody. Ważne jest również jego regularne sprzątanie i dezynfekcja, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się chorób wśród ptaków.

Ale jeśli to wszystko zrobimy będziemy mogli obserwować korzystające z naszej „ptasiej stołówki” wróbelki, czyżyki, sikorki, mazurki, zięby, szczygły , słuchać ich wesołego świergotania. A największą nagrodą będzie to, że wiele z naszych podopiecznych powróci do nas również jesienią przyszłego roku.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
2020 amozoo.pl - najlepsze akcesoria Twojego pupila. Wszystkie prawa zstrzeżoneZnaki i nazwy handlowe zamieszczone w serwisie internetowym należą do ich prawowitych właścicieli.