Strona główna » Aktualności » Co każdy chomik mieć powinien
Kontakt
  • Sklep Zoologiczny AmoZoo
    Henryka Rodakowskiego 4/37
    93-277 Łódź
    NIP: 982 023 72 66
  • E-mail:sklep@amozoo.pl
  • Telefon+48 734 149 310
  • Godziny działania sklepusklep internetowy działa od poniedziałku do piątku 9:00 - 17:00
Nasze nowości
Promocje
Nasze hity

Co każdy chomik mieć powinien

Zanim w naszym domu pojawi się to rozkoszne zwierzątko, zadbajmy o odpowiednią wyprawkę, która zapewni nowemu domownikowi bezpieczeństwo, komfort i zdrowie.

Klatka.

Chociaż chomik to małe zwierzątko to klatka nie powinna być zbyt mała. Musimy pamiętać, że mimo małych rozmiarów, chomiki to bardzo ruchliwe zwierzątka. Dlatego w klatce potrzebują prócz niezbędnych elementów wyposażenia, takich jak poidełko, miseczka na pokarm, kryjówka lub domek, „prawdziwego placu zabaw” składającego się z zabawek, tuneli, mostków itp. Warto aby klatka miała przynajmniej jedno piętro, które pozwoli na zaspokojenie miłości do wspinaczki tych ruchliwych stworzeń. I pamiętajmy, bardzo ważne jest to aby klatka była bezpieczna, a zatem uniemożliwiała ucieczkę, nie miała ostrych elementów, a rozstaw szczebelków nie pozwolił na próby „przeciskania” się miedzy nimi.

 

Kołowrotek.

To niezbędny element wyposażenia klatki każdego chomiczka. Zwróćmy uwagę, aby kołowrotek był bezpieczny i wygodny. Ważne jest dopasowanie karuzeli do wielkości zwierzątka. Dla chomika Roborowskiego wystarczający będzie kołowrotek o średnicy 17cm, chomik Campbella i dżungarski potrzebują karuzeli o średnicy min. 20cm, a dla chomika syryjskiego odpowiednie będą te o średnicy powyżej 27cm. Wybierając kołowrotek należy pamiętać, że w naturalnym środowisku chomiki pokonują średnio ok 8 km na dobę, dlatego w kołowrotku będą spędzać naprawdę długie godziny. Dobranie kołowrotka o odpowiedniej do wielkości zwierzątka średnicy zapobiegnie uszkodzeniu kręgosłupa na skutek zbyt dużego wygięcia.

 

Domek lub kryjówka.

W naturze chomiki śpią i przechowują zapasy w gniazdach. Dlatego koniecznie musimy zapewnić zwierzakowi kryjówkę, w której będzie mógł szukać schronienia i wypoczywać. Możemy wybrać z wielu rożnych modeli domków i kryjówek przeznaczonych dla chomiczków.  Domki mogą być drewniane, ceramiczne lub z zupełnie naturalnych tworzyw jak łupiny orzecha kokosowego, trawy czy siano.

 

Zabawki.

Chomiki są niezwykle ruchliwe, dlatego potrzebują prawdziwego „placu zabaw”, który zapewni im wystarczającą ilość ruchu. Wybór zabawek jest bardzo duży. Mogą to być bujawki, mostki, tunele, huśtawki, drabinki, itp. Jak w przypadku domków mogą być one drewniane, ceramiczne, z siana lub trawy, łupin kokosa. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu.

 

Ściółka.

Klatka chomika powinna być wyściełana grubą warstwą miękkiej podściółki, która pozwoli zwierzakom na drążenie tuneli. Nadają się do tego ściółki lniane i konopne, siano oraz trociny.

 

Miska i poidło.

Miseczka na pokarm może być plastikowa lub ceramiczna. Wodę możemy podawać w stabilnej miseczce, lub poidełku zawieszonym na ściance klatki. Poidełka są plastikowe lub szklane.

 

Pokarm.

Niezbędne jest również zaopatrzenie się we właściwy pokarm i przysmaki dla naszego chomiczka. Obecnie oferowanych jest mnóstwo dobrych, właściwie dobranych pod względem składników pokarmów dla chomików. W ofercie  jest również wiele smakołyków. Warto tu wymienić dropsy, biszkopty, mieszanki ziołowe, suszone owoce i wiele innych.

 

I co jeszcze.

Wymienione wyżej elementy są niezbędne dla zapewnienia naszemu chomiczkowi odpowiedniej porcji ruchu i zabawy, ale także sprawia, że domowy pupil jest bardzie atrakcyjny dla nas. Obserwowanie bawiącego się, wspinającego i rozrabiającego zwierzątka na pewno sprawi nam wiele radości. Ale oferta wyposażenia klatki dla chomika jest dużo bogatsza. Nasz chomik będzie załatwiał się w podściółce, w wybranym przez siebie miejscu w klatce, ale możemy nauczyć go korzystania z kuwety bądź toalety, zamocowanej w klatce. Można wybrać kuwety plastikowe, ceramiczne, narożne, lub przykryte toalety. Możemy sprawić naszemu milusińskiemu dodatkową przyjemność montując hamak wewnątrz klatki. Hamaki takie można prać. A jeśli chcemy zapewnić dodatkowe wygodne miejsce odpoczynku, odpowiednie może okazać się legowisko, z poliestru, lub z siana czy trawy. A co jeśli możemy godzinami patrzeć na wspinaczki naszego podopiecznego. Bardzo ciekawym elementem będą przezroczyste, plastikowe tunele, które można rozbudowywać również po zewnętrznej stronie klatki. Nasz chomiczek nie pogardzi też na pewno gryzaczkami, piłeczkami z trawy itp. zabawkami. Możliwości jest mnóstwo, sprawiajmy więc przyjemność naszym chomiczkom i sobie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
2020 amozoo.pl - najlepsze akcesoria Twojego pupila. Wszystkie prawa zstrzeżoneZnaki i nazwy handlowe zamieszczone w serwisie internetowym należą do ich prawowitych właścicieli.